Pue päälle kansallispuku, kansanpuku, feresi tai niiden osia ja liity mukaan! Toki voit tulla mukaan vain ihastelemaan villahelmojen värejä.
Kansallispukuhiihto on kalevalaisten naisten tempaus, johon juuri sinut on kutsuttu! Tule kanssamme nauttimaan talvisesta luonnosta, hiihtämisestä ja perinteistä. Pue päälle kansallispuku, kansanpuku, feresi tai niiden osia ja liity mukaan! Toki voit tulla mukaan vain ihastelemaan villahelmojen värejä.
Elävä kulttuuriperintö tarkoittaa arjessa eläviä perinteitä ja tapoja. Kansallispukuhiihdossa yhdistyy suomalainen ainutlaatuinen talviurheiluperinne rikkaaseen käsityöperinteeseemme. Kansallispukuhiihto on iloa yhdessä olemisesta, tekemisestä ja yhteisöllisyydestä.
Tervetuloa mukaan! Tapahtuma on avoin kaikille!
Hiihtostadionin huoltorakennus on käytössämme eli lämpimät sisätilat, iso vessa ja kahvio. Tarjoamme kuumaa juomista ja pullaa! Yhteiskuvan otto klo 14.30.